Viewsonic VG2408A-MHD computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
VIEWSONIC  |  SKU: VG2408A-MHD  |  Condition: Brand New  |  Barcode: 0766907024128
🔥 May Madness: 5% off sitewide with code MAY5
iFrame
24” IPS Full HD Ergonomic Monitor with Built-in Speakers, 1920 x 1080, FHD, 16.7M, 542 x 386.2-516.2 x 223 mm, 3.2 kg
The ViewSonic VG2408A-MHD is a 24” FHD monitor featuring HDMI, VGA and Display Port inputs for businessandhomeuse. The Eye ProTech+ technology presets to cater for optimal screen performance and comfortableviewingwithouttearing or stuttering. Expand your workspace and experience truly seamless, ergonomic multitasking onjustone screenwith a VESA-compatible mount at low energy consumption.
Extraordinary Wide-Angle Vision
Full HD 1080p
Smooth Visuals With 100Hz Refresh Rate
With a fast 100Hz screen refresh rate, you can experience a truly fluid visual display. Thisresultsinimproved viewing clarity, reduced screen stutter during fast-moving action scenes,andbenefitswork-related tasks, reducing eye strain and increasing productivity.
Connection Flexibility
A New Angle on Workplace Ergonomics
Eye ProTech+ for Always-on Eye Protection
Built-in Speakers
Certified Environmental Sustainability
Dimension & I/O Ports
Conveniently mount the monitor to your preference by utilizing the 100mm x 100mmVESA-compatiblemountdesign.
Display
NTSC coverage (typical) 77%
sRGB coverage (typical) 99%
Colour gamut standard sRGB
Colour depth 8 bit
Surface hardness 3H
Pixel pitch 0.275 x 0.275 mm
Display number of colours 16.7 million colours
Viewing angle, vertical 178°
Viewing angle, horizontal 178°
Maximum refresh rate 100 Hz
Contrast ratio (dynamic) 50000000:1
Contrast ratio (typical) 1300:1
Screen shape Flat
Anti-glare screen Yes
Response time 5 ms
Display brightness (typical) 250 cd/m²
Panel type IPS
HD type Full HD
Display technology LED
Native aspect ratio 16:9
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Display diagonal 61 cm (24")
Performance
Low Blue Light technology No
Flicker-free technology Yes
Multimedia
RMS rated power 2 W
Number of speakers 2
Built-in speaker(s) Yes
Design
Product colour Black
Ports & interfaces
DisplayPort version 1.2
DisplayPorts quantity 1
HDMI version 1.4
HDMI ports quantity 1
HDMI Yes
VGA (D-Sub) ports quantity 1
Ergonomics
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -4 - 28°
Swivel angle range 0 - 360°
Swivelling Yes
Pivot angle 90 - 90°
Pivot Yes
Adjustable height (max) 13 cm
Height adjustment Yes
Cable lock slot type Kensington
Cable lock slot Yes
Cable management Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
VESA mounting Yes
Power
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (standby) 0.3 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 17 kWh
Energy efficiency class (SDR) E
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H) 20 - 90%
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Weight & dimensions
Weight (without stand) 3.2 kg
Height (without stand) 323 mm
Depth (without stand) 44 mm
Width (without stand) 542 mm
Weight (with stand) 5.2 kg
Height (with stand) 516.2 mm
Depth (with stand) 223 mm
Width (with stand) 542 mm
Packaging data
Package weight 6.8 kg
Package height 398 mm
Package depth 172 mm
Package width 609 mm