TP-LINK  |  SKU: TL-SF1005LP  |  Condition: Brand New  |  Barcode: 6935364052799
🔥 May Madness: 5% off sitewide with code MAY5
iFrame
5× 10/100 Mbps RJ45, Fanless, AUTO MDI/MDIX, 100 x 98 x 25 mm,
Professional Fast Ethernet Switch with 4 PoE Ports
Plug and Play, with PoE Transmission for Surveillance up to 250 m
TL-SF1005LP
Dedicated 4-Port PoE Switch (41 W Budget) for Numerous Applications
Compliance with the 802.3af PoE standard supports up to 15.4 W on each PoE port. The total 41 W PoE power budget* for the 4× PoE ports opens up a wide range of applications, such as surveillance for offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and more.
Ideal for IP Surveillance
—Up to 250 m Transmissions
Priority Video
Quality Guaranteed
Intelligent Power Management
When total power consumption exceeds 41 W, the intelligent power management will cut the lower priority port power. This ensures the high priority port’s power supply and protects the device from power overload. It also automatically detects and provides the required power for your PoE devices while protecting your PoE and non-PoE equipment from being damaged.
Durable Metal Casing
Management features
Switch type Unmanaged
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Fast Ethernet (10/100)
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 5
Network
Flow control support Yes
Auto MDI/MDI-X Yes
Auto-negotiation Yes
MAC address auto-aging supported Yes
Full duplex Yes
Half duplex Yes
Cable types supported Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e
10G support No
Networking standards IEEE 802.3af, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Data transmission
Jumbo frames 2000
Jumbo frames support Yes
Store-and-forward Yes
Forwarding rate 0.744 Mpps
Switching capacity 1 Gbit/s
MAC address table 2000 entries
Design
LED indicators Yes
Product colour Black
Rack mounting No
Performance
Fanless Yes
Technical details
Compliance certificates CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS
Power
Power consumption (max) 47 W
Input voltage 53.5 V
Input current 0.81 A
AC input frequency 50 Hz
AC input voltage 220 V
Power supply included Yes
Power source DC/PoE
Power over Ethernet (PoE)
Total Power over Ethernet (PoE) budget 41 W
Power over Ethernet (PoE) ports quantity 4
Power over Ethernet (PoE) Yes
Operational conditions
Heat dissipation 160.27 BTU/h
Storage relative humidity (H-H) 5 - 90%
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90%
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Weight & dimensions
Height 25 mm
Depth 98 mm
Width 100 mm
Packaging data
Package weight 740 g
Package height 121 mm
Package depth 196 mm
Package width 131 mm