Neomounts AV2-500WH Videobar kit 43-110" - VESA - max 10 kg - universal
Neomounts AV2-500WH Videobar kit 43-110" - VESA - max 10 kg - universal is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The Neomounts AV2-500WH is a universal videobar kit for screens with a minimal size of 43" and VESA hole pattern ranging from 200x200 to 800x600 mm. The very sturdy, stable and versatile kit has a maximum weight capacity of 10 kg and can be installed either above or below the screen. For maximum adaptability, both the videobar support and the backplate brackets can be independently adjusted in height.
The AV2-500WH videobar kit is compatible with most videobars*, PTZ cams and soundbars, including Logitech Rally Plus speakers. To ensure a wide mounting applicability, the mounting holes can vary in width and height. The VESA frame can be adjusted both in height and width (200/400/600/800) and can be installed on wall, floor and even desk or ceiling mounts. Despite the numerous choices, installation is easy, aided by ruler-guided alignment for a seamless screen installation.
\t
* The Neomounts AV2-500WH videobar kit is universal and suitable for any type of videobar, regardless of make or model, within the range of the mounting bracket (see line drawing). In addition, the AV2-500WH is optimised for the following specific videobars:
- Bose Professional VB1 and VB-S
- Neat Bar and Bar Pro
- Poly Studio, Studio X70 and Studio X30
- Jabra Panacast 50
- Logitech Meetup, Rally Bar, Rally Bar Mini, Rally Bar Huddle and Rally Plus
- Cisco Webex Room Kit Plus
- Yealink MSpeaker II, MeetingBar A30, MeetingEye 400 and MeetingEye 600
Refer to the online manual for specific model or mounting size compatibility.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Camera mount |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint | 20.05 |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Depth | 31 mm |
| Height | 416 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package height | 926 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case net weight | 17.7 kg |
| Products per pallet (EU) | 45 pc(s) |
| Master (outer) case width | 263 mm |
| Master (outer) case length | 238 mm |
| Master (outer) case height | 944 mm |
| Master (outer) case gross weight | 18.4 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information














