The Neomounts monitor riser, model NSMONITOR10 is a monitor riser for screens up to 25 kilo. It fits CRT and flat screens. Stunning looks due to crystal clear glass material. The surface is polished for optimum appearance.
The keyboard fits under the riser to keep the workplace clean.
Change the height of your screen with 8 cm. Width 56 cm and depth 21 cm. By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 25 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 80 mm |
| Depth adjustment range | 0 - 210 mm |
| Width adjustment | 56 cm |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 560 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 621 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 1.5 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 635 mm |
| Master (outer) case length | 213 mm |
| Master (outer) case height | 245 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.4 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 100 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 7.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Other features | |
|---|---|
| Width adjustment range | 0 - 560 mm |
| Country of origin | China |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information






