Neomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultra-flat - easy install
Neomounts WL30-550BL18 TV mount wall 43-86" - ultra-flat - easy install is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
The Neomounts WL30-550BL18 LEVEL is a fixed wall mount for flat screens up to 86" with a maximum weight capacity of 60 kg.
The LEVEL-550 wall mount is ultra-flat with a depth of 2,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 800x400mm.
The WL30-550BL18 features a nifty magnetic pull & release system, that allows you to attach the TV in a wink of an eye and secure the TV in safe and solid manner. Afterwards, the pull & release straps can be easily hidden behind the screen by clicking the magnet to the mount. The integrated spirit level assures easy installation of the mount.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 60 kg |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 200,100 x 100,100 x 150,120 x 120,150 x 200,200 x 100,200 x 150,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 100,300 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 300,400 x 400,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,680 x 300,800 x 200,800 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | No |
| Type | Fixed |
| Distance to the wall (max) | 2.3 cm |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Package net weight | 2.8 kg |
| Lockable | Not lockable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 935 mm |
| Depth | 23 mm |
| Depth (max) | 2.3 cm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 958 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 2.8 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 973 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case net weight | 16 kg |
| Master (outer) case gross weight | 23.4 kg |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 112 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information















