HP LaserJet Enterprise 8501DN Printer Europe - Multilingual Localization 1200 x 1200 DPI A3
HP LaserJet Enterprise 8501DN Printer Europe - Multilingual Localization 1200 x 1200 DPI A3 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
| Printing | |
|---|---|
| Watermark printing | Yes |
| Secure printing | Yes |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 4.23 mm |
| Time to first page (black, normal) | 5.6 s |
| Warm-up time | 100 s |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 35 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 70 ppm |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Print technology | Laser |
| Colour | No |
| Features | |
|---|---|
| HP segment | Enterprise |
| Country of origin | China, Mexico, Czech Republic |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Page description languages | PostScript 3, PDF 1.7, PCL 5e, PCL 6 |
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Recommended duty cycle | 0 - 60000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 250000 pages per month |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Maximum output capacity | 500 sheets |
| Maximum input capacity | 1140 sheets |
| Maximum number of input trays | 3 |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper tray 2 input capacity | 520 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 500 sheets |
| Total input capacity | 1140 sheets |
| Total number of input trays | 3 |
| Paper handling | |
|---|---|
| Paper tray media weight | 60 - 325 g/m² |
| Custom media length | 139.7 - 457.2 mm |
| Custom media width | 98 - 320 mm |
| Photo paper sizes | 10x15 cm |
| Envelopes sizes | B5, C5, C6, DL |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B4, B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Oficio, 16K |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| Paper tray media types | Plain paper, Bond paper, Recycled paper, Matte paper, Envelopes, Labels, Transparencies, Heavy paper, Lightweight paper, Letterhead |
| Maximum print size | 311.5 x 448.7 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Security algorithms | SNMPv3, SSL/TLS, EAP-PEAP, EAP-TLS, HTTPS |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Performance | |
|---|---|
| Sound power level (printing) | 70 dB |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Processor frequency | 1600 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Storage media | SSD |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Maximum internal memory | 6144 MB |
| Internal memory | 6144 MB |
| Design | |
|---|---|
| Certification | CISPR 22:2008 (International) - Class A, CISPR 32:2015 (International) - Class A, EN 55032: 2015 (EU) - Class A, CISPR 11:2016, EN 55011:2016, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 55024: 2010+A1:2015, EN 55035:2017+A11:2020, EN60601-1-2:2015, EMC Directive 2014/30/EU, FCC CFR 47 Part 15 Class A / ICES-003, Issue 7:2020 Class A, Other EMC approvals as required by individual countries |
| Control type | Touch |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Colour display | Yes |
| Display | CGD |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| Market positioning | Enterprise |
| General | |
|---|---|
| Product family | LaserJet Enterprise |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.11 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.11 W |
| Power consumption (ready) | 40.08 W |
| Power consumption (printing) | 24.37 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Pallet dimensions (W x D x H) | 755 x 850 x 980 mm |
| Weight | 65.5 kg |
| Height | 714 mm |
| Depth | 695 mm |
| Width | 585 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 75.9 kg |
| Package height | 980 mm |
| Package depth | 850 mm |
| Package width | 755 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Security tools | Identity management: Kerberos authentication, LDAP authentication, 1000 user PIN codes, Optional HP and 3rd party advanced authentication solutions (e.g., badge readers); Network: IPsec/firewall with Certificate/Pre-shared Key authentication, Supports WJA-10 IPsec configuration Plug-in, 802.1X authentication (EAP-PEAP; EAP-TLS), SNMPv3, HTTPS, Certificates; Data: Storage Encryption, Encrypted PDF & Email, SSL/TLS (HTTPS), Encrypted Credentials; Device: HP Sure Start Secure Boot (BIOS Integrity Checking with self-healing capability), Intrusion Detection (Constant in-device monitoring for attacks), Whitelisting (loads only known good code), HP Memory Shield™, Embedded Trusted Platform Module, HP Connection Inspector, Security lock slot, USB port disablement; Security management: Compatible with HP Security Manager, Device Security Syslog Messages processed and accessible in Arcsight and Splunk SIEMs |
| HP dynamic security | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 75.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8443321010 |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, BIS, cUL, UL, BSMI |
| Other features | |
|---|---|
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 754.4 x 850.9 x 980.4 mm (29.7 x 33.5 x 38.6") |
| Pallet weight (imperial) | 75.9 kg (167.3 lbs) |
| Typical electricity consumption (TEC) number | 1.027 kWh/Week |
| Box contents | Installation guide; regulatory flyer; power cords; manual |
| Acoustic power emissions (ready) | Inaudible |
| UNSPSC-code | 43212105 |
| Envelope feeder | No |
| Custom media sizes | Tray 1: 98 x 139.7 to 320 x 457.2 mm; Tray 2: 98 x 139.7 to 297 x 390 mm; Tray 3: 140 x 182 to 320 x 457.2 mm |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 30 °C |
| Recommended humidity operating range | 20 - 80% |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows Client OS; Android; iOS; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; MacOS v14 Sonoma; Windows 8.1 |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 (International) - Class A, CISPR 32:2015 (International) - Class A, EN 55032: 2015 (EU) - Class A, CISPR 11:2016, EN 55011:2016, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 55024: 2010+A1:2015, EN 55035:2017+A11:2020, EN60601-1-2:2015, EMC Directive 2014/30/EU, FCC CFR 47 Part 15 Class A / ICES-003, Issue 7:2020 Class A, Other EMC approvals as required by individual countries |
| Recommended system requirements | 2 GB available hard disk space, Internet connection, or USB port, Internet browser. |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information




