AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
27” QHD 3-sided flat IPS display for enjoyable and productive workdays
The AOC Q27P3CW is a 27” flat-screen IPS monitor with a three-sided bezel design offering the features and flexibility that today’s professionals seek. Enjoy the incredible detail of QHD (2560 x 1440) resolution, which provides superior clarity and contrast for editing photos, videos, or watching movies. This model features peak 350-nit brightness and generous 178/178° wide viewing angles. To ensure smooth remote collaboration, this monitor features two built-in 5W + 5W speakers for high-quality sound and a 5MP integrated webcam supporting Windows Hello™. Monitor Q27P3CW is ready to boost your productivity with USB-C supporting Power Delivery up to 90W, data transfer and DP-alt mode. Connectivity of this monitor is enhanced with USB Hub, RJ-45 & DP-out. To ensure the most efficient power consumption, an array of environmental certifications including EPA, TCO, and EPEAT complete this monitor.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 1080p, 1440p, 2160p |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Digital horizontal frequency | 30 - 114 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Local dimming | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 111.8% |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Performance | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Compatibility | VESA-P2 |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - 180° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Power consumption (typical) | 21.42 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 200.1 mm |
| Height (with stand) | 561.2 mm |
| Weight (with stand) | 6.91 kg |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Depth (without stand) | 52.8 mm |
| Height (without stand) | 369.6 mm |
| Weight (without stand) | 4.91 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| USB cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Recycling data | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information




