AOC E4 Q27E4CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
AOC E4 Q27E4CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Optimize your workflow with the Q27E4CV 27" QHD monitor
The Q27E4CV features a 27" QHD display with a 120Hz refresh rate for smooth, clear visuals. It includes a Height Adjustable Stand for ergonomic comfort and hardware-based anti-blue light to reduce eye strain. With built-in docking and 90W Power Delivery, it simplifies connectivity and keeps your workspace efficient.
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Surface hardness | 3H |
| Haze rate | 25% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Pixel density | 109 ppi |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 4 ms |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Backlight type | W-LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
|---|---|
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,TUV Ergo,EAC,FCC |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Office |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Audio output | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPort out version | 1.2 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable management | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 23.25 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | D |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 4.14 kg |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Weight (with stand) | 6.15 kg |
| Width (with stand) | 616 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9.05 kg |
| Package height | 480 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package width | 730 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO |
| General | |
|---|---|
| Product family | E4 |
| Recycling data | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information



















