AOC AGON PRO AG326UZD2 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD OLED Black
AOC AGON PRO AG326UZD2 computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD OLED Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Cinematic 4K OLED performance with ultra-fast refresh and vibrant QD-OLED colour
Crafted for enthusiasts who demand both visual excellence and high-speed performance, the AG326UZD2 features a stunning 31.5" UHD 4K QD-OLED panel that delivers exceptional clarity, vivid colours, and perfect blacks. A blazing-fast 240Hz refresh rate ensures fluid, responsive motion for competitive gaming and smooth high-frame-rate content. Enhanced with HDR True Black 500, the display offers impressive brightness and contrast for a more dynamic, lifelike viewing experience. Equipped with modern connectivity, including USB-C, HDMI 2.1, and DisplayPort 2.1, along with integrated speakers for added convenience, the AG326UZD2 is designed to anchor premium gaming, entertainment, and creative setups with uncompromising quality.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | OLED |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | QD |
| Response time | 0.03 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display surface | Gloss |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.1814 x 0.1814 mm |
| Pixel density | 139 ppi |
| Viewable size, horizontal | 69.9 cm |
| Viewable size, vertical | 39.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 570 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 140.7% |
| Adobe RGB coverage | 96.9% |
| Performance | |
|---|---|
| Brand specific technologies | Crosshair |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow сontrol | Yes |
| Game mode | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of downstream ports | 3 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| LED indicators | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Power consumption (typical) | 123 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 290 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (with stand) | 10.6 kg |
| Weight (without stand) | 7.53 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 523 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | AGON PRO |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 99.7% |
| Bezel thickness type | Frameless |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information




