AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
AOC B3 Q27B36X computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Dominate every frame with the Q27B36X 27" QHD gaming monitor
Experience smooth gameplay on the Q27B36X with a 144Hz refresh rate, 0.5ms MPRT response time, and IPS clarity. Featuring HDR10 and AdaptiveSync technology, it delivers vivid visuals and tear-free performance for competitive and immersive gaming.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Direct LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 118.5% |
| NTSC coverage (typical) | 102% |
| Adobe RGB coverage | 87.7% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.36 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| Power supply type | External |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 616 mm |
| Depth (with stand) | 205.6 mm |
| Height (with stand) | 447.4 mm |
| Weight (with stand) | 3.14 kg |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Depth (without stand) | 36.2 mm |
| Height (without stand) | 358.8 mm |
| Weight (without stand) | 2.86 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | B3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 92.1% |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information




