AOC E4 Q32E4U computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
AOC E4 Q32E4U computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
Maximize productivity with the Q32E4U 31.5" QHD monitor
The Q32E4U features a spacious 31.5" QHD display and a 100Hz refresh rate for fluid, precise visuals. Its Height Adjustable Stand (HAS) ensures ergonomic alignment, while hardware-based anti-blue light technology supports extended use. With integrated 2x3W speakers, it’s a complete solution for professional environments.
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 118.4% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 150 kHz |
| Pixel density | 93 ppi |
| Pixel pitch | 0.2727 x 0.2727 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 4 ms |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Backlight type | W-LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Performance | |
|---|---|
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| RMS rated power | 6 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,TUV Ergo,EAC,FCC |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Consumer |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Audio output | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Swivel angle range | -178 - 178° |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Adjustable height (max) | 18 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | C |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 6.06 kg |
| Height (without stand) | 420.4 mm |
| Depth (without stand) | 60.6 mm |
| Width (without stand) | 714.5 mm |
| Weight (with stand) | 9.01 kg |
| Height (with stand) | 628.6 mm |
| Depth (with stand) | 270.4 mm |
| Width (with stand) | 714.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 12.2 kg |
| Package height | 510 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package width | 840 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, EPEAT Climate +, TCO |
| General | |
|---|---|
| Product family | E4 |
| Recycling data | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Bezel thickness type | Frameless |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information



















