AOC Q27P4CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
AOC Q27P4CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
Maximize productivity with the Q27P4CV 27" QHD monitor
The Q27P4CV offers a 27" QHD display with a 120Hz refresh rate and Hardware Anti-Blue Light for clear, comfortable viewing. Featuring an integrated docking solution with 96W Power Delivery, a pop-out USB hub, and versatile connectivity, it's the perfect monitor to streamline your workspace and enhance efficiency.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Pixel density | 108.79 ppi |
| Digital horizontal frequency | 30 - 230 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Local dimming | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 100.1% |
| Adobe RGB coverage | 91.6% |
| Performance | |
|---|---|
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,TUV Ergo,EAC,FCC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Power consumption (typical) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 616 mm |
| Weight (with stand) | 6.17 kg |
| Width (without stand) | 616 mm |
| Weight (without stand) | 4.42 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 8.75 kg |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Recycling data | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 95.9% |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information



















