LG 34" IPS Ultrawide QHD Monitor computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LCD Black
LG 34" IPS Ultrawide QHD Monitor computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LCD Black está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
See More, do more – LG UltraWide Monitor.
Look wider and horizontally. Concentrate at a glance without the hassle of changing windows. Empower your potential with the LG UltraWide™ Monitor, and create even more amazing things.
34-inch 21:9 UltraWide™ QHD (3440×1440) : Get more screen space than standard monitors to see more, do more, and boost productivity. The 3800R curvature follows your natural field of view to reduce distortion, while the 3-side virtually borderless design provides an unobstructed, immersive, and comfortable viewing experience.
LG IPS™ monitor delivers uniform, clear images with a wide viewing angle, supports HDR 10 for enhanced colour and brightness levels, and covers 99% of the sRGB colour gamut (Typ.).
The slim L-shaped stand with a square base helps keep your workspace wide and clutter-free, while tilt, swivel, and height adjustments provide ergonomic comfort.
Two built-in 7W speakers equipped with DepthSound to enhance the bass range brings a fully immersive gaming
Adjustable comfort with tilt, swivel, and height adjustments. One-click mounting makes installation fast and easy.
| Display | |
|---|---|
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Hardware calibration | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Pixel density | 109.2 ppi |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Screen curvature rating | 3800R |
| Screen shape | Curved |
| Display surface | Matt |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 5 ms |
| Display brightness (peak) | 300 cd/m² |
| Panel type | AH-IPS |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
|---|---|
| RMS rated power | 7 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Professional |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power supply type | External |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 43 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 46 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | DisplayPort, HDMI, USB Type-C |
| Stand included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 7.3 kg |
| Height (without stand) | 481 mm |
| Depth (without stand) | 83.6 mm |
| Width (without stand) | 816.7 mm |
| Weight (with stand) | 10.1 kg |
| Height (with stand) | 535.2 mm |
| Depth (with stand) | 267.5 mm |
| Width (with stand) | 816.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 12.5 kg |
| Package height | 481 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package width | 988 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information



















