iiyama ProLite XUB3297QSNP-B1 computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
iiyama ProLite XUB3297QSNP-B1 computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
The XUB3297QSNP is a 32-inch QHD monitor designed to boost your productivity and streamline your workspace. With an integrated USB-C dock, you can connect your laptop using a single cable, transmitting video, data, and up to 95W of power delivery, while keeping your desk clean and clutter-free. The built-in KVM switch lets you control two PCs with one keyboard and mouse, making multitasking easy. When connected via USB-C, your laptop also gets instant access to the LAN network. Plus, the DisplayPort-out supports daisy chaining for seamless multi-monitor setups. Featuring an IPS panel for vivid colors and wide viewing angles, it’s perfect for work, content creation, or entertainment. For all-day comfort, it includes a 15cm height-adjustable stand, Flicker-Free technology, and a Blue Light Reducer to help minimize eye strain.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.273 x 0.273 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 150 kHz |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of downstream ports | 4 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 95 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | 23 - 5° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31.7 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 47.5 kWh |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 714 mm |
| Depth (with stand) | 245.5 mm |
| Height (with stand) | 602 mm |
| Weight (with stand) | 9.5 kg |
| Width (without stand) | 714 mm |
| Depth (without stand) | 245.5 mm |
| Height (without stand) | 452 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 795 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 506 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Manufacturer warranty | 5 years (for details and eligible countries please check the Warranty section of our website) |
| Depth | 245.5 mm |
| Width | 714 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control panel | Power, Menu, Adjust/Volume/Mute, Adjust/Eco, Input/Exit |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, black tuner, sharpness, OD, ACR, Eco, X-Res technology), colour settings (warm, normal, cool, user colour, i-Style colour, blue light reducer), input select (HDMI, DP, USB-C, Auto), audio (volume, mute), language, OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD background, OSD time out, information), setup menu 1 (KVM, USB-C, USB Charge, MST DP-out), setup menu 2 (video mode adjust, HDMI RGB range, direct drive, adaptive sync, Motion blur reducer, HDR, opening logo, power LED, memory recall) |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information













