Work smarter, play better
Our Smart Monitor is designed for your home office and for entertainment. Watch your favorite content effortlessly with various streaming apps, and set up a home office environment instantly, with a connected PC or PC-free.
Personalized discoveries await
With webOS, explore numerous contents with built-in streaming services like Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, and Apple TV. Also, you can get tailored contents recommendations and enjoy built-in apps such as Music and Sports.
Find quick. Dive in.
Easily manage apps and service cards with the webOS SMART platform.
Plus, access recent apps and check notifications quickly.
Home Office ready
Access PC & Cloud PC remotely, and enjoy multiple Home Office services, all without a PC.
Curated to your tastes
Enjoy customized music seamlessly with 5W x 2 stereo speakers. You can search for music easily and access recently played songs quickly. Also, it recommends popular songs based on your preference.
Follow your favorite teams
Support your team with personalized service.
It shows the latest on your favorite sports team, based on your profile.
Listening to your tastes
Bring out a personal AI concierge by pressing the button on the Magic Remote, and you can get recommendations of keywords based on your preferences any time.
Easily control your appliances
The ThinQ Home Dashboard makes life more convenient. Easily check and manage the status of your home appliances on one screen with the remote.
Use your phone like a remote
With the ThinQ app, you can use key remote control features, like power on/off, changing channels, and content search.
Mirror straight from your devices
Easily share content from your smart device to your monitor with AirPlay 2* (for Apple devices) or Screen Share** (for Android devices). Also enjoy rich sound with Bluetooth pairing.
Brilliant colours, sharp picture
The 27" Full HD (1920x1080) display lets you enjoy great picture quality by bringing colour accuracy, visual contrast, and sharpness. Also, the 100Hz IPS panel allows you to enjoy fluid content in wide angles through 178 degrees.
Stylish space-saving design
The 4-side slim bezel body with the stand's slim-flat form blends into your office or home, taking up minimal space. And it allows an ideal viewing experience through convenient tilt adjustment.
A variety of interface
Our smart monitor offers two USB and two HDMI ports compatible with various devices for a smooth display.
| Display | |
|---|---|
| Colour gamut | 99% |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Supported video modes | 1080p |
| Video colour modes | Cinema, Custom, Game |
| Screen shape | Flat |
| Display surface | Matt |
| Response time | 5 ms |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
|---|---|
| Smart features | App casting, Bluetooth audio, Mobile to screen, Screen mirroring, Sound mirroring |
| Smart modes | Energy saving, PC |
| Screen mirroring | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | DAS Mode, Super+ Resolution |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
|---|---|
| RMS rated power | 10 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Feet colour | White |
| Detachable stand | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | White |
| Market positioning | Smart |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDCP version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | No |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-A |
| USB hub version | 2.0 |
| Built-in USB hub | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Number of OSD languages | 48 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Picture-in-Picture | No |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Swivelling | No |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Number of screws | 3 |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Stand included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (without stand) | 4.4 kg |
| Height (without stand) | 370.9 mm |
| Depth (without stand) | 45.1 mm |
| Width (without stand) | 611.3 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Height (with stand) | 450.9 mm |
| Depth (with stand) | 209.9 mm |
| Width (with stand) | 611.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 7.3 kg |
| Package height | 126 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package width | 768 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information




