All the functionality you need in a sleek, portable design. The HyperSpace® Bluetooth® Mouse is built to keep you productive wherever you work. Effortlessly pair with up to three devices using Bluetooth 5.0, and switch between them seamlessly. Its contoured mid-size design ensures comfort that lasts for hours, whether you’re working at your desk or on-the-go. Precision is at your fingertips with adjustable DPI settings, letting you fine-tune everything from detailed work to everyday navigation. Universal compatibility across all major operating systems ensures smooth functionality no matter what device you’re using. With its thoughtful design using 85% recycled plastics, the HyperSpace Mouse offers a sustainable choice without compromising on performance.
Seamless Connectivity, Anytime
Effortlessly pair with up to three devices and switch between them using Bluetooth 5.0 , providing uninterrupted productivity while freeing up valuable USB ports. Perfect for those who juggle tasks across multiple devices.
Compact Comfort That Lasts All Day
Work comfortably wherever you are, whether at home, in the office, or on the go. Featuring a contoured mid-size design, providing an ergonomic fit for your hand, making it ideal for hours of productivity across any surface.
Compatible Across Systems
With universal compatibility, seamlessly transition between all major operating systems, including macOS and Windows, ensuring a smooth experience no matter which device you use.
Precision Tailored to You
Customise sensitivity for any task, with adjustable DPI settings. Whether you need precision for detailed design work, responsiveness for gaming, or smooth navigation for everyday tasks, the HyperSpace Mouse ensures you have the control you need.
Antimicrobial Protection
DefenseGuard Antimicrobial Protection keeps the surface cleaner and works continuously to protect the mouse by preventing microorganism growth.
Recycled Materials
Make a sustainable choice without sacrificing performance. The HyperSpace® Mouse is built with 85% recycled plastics, offering an eco-conscious option for your modern workspace.
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Home |
| Device interface | Bluetooth |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White, Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Depth | 63.6 mm |
| Height | 38.5 mm |
| Weight | 71 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 91 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package height | 50 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Other features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Warranty period | 2 year(s) |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information









