GIGABYTE B760 GAMING X WIFI6E GEN5 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 8+1+1 phases VRM, up to 5600MHz DDR5, 3xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6E, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2
GIGABYTE B760 GAMING X WIFI6E GEN5 Motherboard - Supports 14th Gen. Intel Core CPUs, 8+1+1 phases VRM, up to 5600MHz DDR5, 3xPCIe 4.0 M.2, Wi-Fi 6E, 2.5 GbE LAN, USB 3.2 Gen 2 está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
Elevate your computing experience with GIGABYTE's renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you're a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge technology.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel Core i3 12th Gen, Intel Core i3 13th Gen, Intel Core i3 14th Gen, Intel Core i5 12th Gen, Intel Core i5 13th Gen, Intel Core i5 14th Gen, Intel Core i7 12th Gen, Intel Core i7 13th Gen, Intel Core i7 14th Gen, Intel Core i9 12th Gen, Intel Core i9 13th Gen, Intel Core i9 14th Gen, Intel® Pentium® |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Memory | |
|---|---|
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 4400,4800,5200,5600 MHz |
| Supported memory clock speed (max) | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Storage controllers | |
|---|---|
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| Serial port headers | 1 |
| TPM connector | Yes |
| 12V power connector | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN controller | Realtek RTL8125 |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX210 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Features | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Product colour | Dark brown |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
|---|---|
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Battery | |
|---|---|
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Battery weight | 3 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery type | CR2032 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 35 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Weight | 1.61 kg |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information



