AOC E4 CU34E4CW computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black
AOC  |  SKU: CU34E4CW  |  Condition: Brand New  |  Código de barras: 4038986112963
🔥 May Madness: 5% off sitewide with code MAY5
iFrame
Screen size (inch) 34, Panel resolution 3440x1440, Max Refresh rate 120 Hz, Panel type VA, HDMI 2x 2.1 TMDS, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
Maximize productivity with the CU34E4CW 34" WQHD monitor
Experience the power of performance with the CU34E4CW. This 34" UWQHD monitor delivers stunning visuals at a smooth 120Hz refresh rate, enhanced by Hardware Anti-Blue Light and HDR10 for eye comfort and vivid clarity. Equipped with a 90W PD docking station, Smart KVM for seamless device control, and a built-in 5MP webcam, it's the all-in-one solution for modern multitasking and efficient hybrid workspaces.
Display
Display diagonal 86.4 cm (34")
Display resolution 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Display technology LED
Touchscreen No
HD type UltraWide Quad HD
Panel type VA
LED backlight Yes
Backlight type W-LED
Display brightness (typical) 300 cd/m²
Response time 4 ms
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
Anti-glare screen Yes
Screen shape Curved
Screen curvature rating 1500R
Contrast ratio (typical) 3500:1
Contrast ratio (dynamic) 20000000:1
Maximum refresh rate 120 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display number of colours 1.07 billion colours
Pixel pitch 0.23175 x 0.23175 mm
Pixel density 109.68 ppi
Digital horizontal frequency 30 - 190 kHz
Digital vertical frequency 48 - 120 Hz
Display diagonal (metric) 86.36 cm
Local dimming Yes
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Haze rate 25%
Surface hardness 3H
Colour gamut standard sRGB
sRGB coverage (typical) 120.6%
Performance
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Multimedia
Built-in speaker(s) Yes
Built-in camera Yes
Number of speakers 2
RMS rated power 10 W
Megapixel (approx.) 5 MP
Design
Market positioning Office
Product colour Black
Frameless design Yes
Front bezel colour Black
Detachable stand Yes
Certification WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,TUV Ergo,EAC,FCC
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port type USB Type-C
Number of upstream ports 2
Number of downstream ports 4
Number of USB Type-C upstream ports quantity 2
USB Type-A downstream ports quantity 4
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode Yes
USB Power Delivery Yes
USB Power Delivery up to 90 W
HDMI Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.1
DisplayPorts quantity 1
DisplayPort version 1.4
Audio output Yes
Headphone out Yes
Headphone outputs 1
Built-in KVM switch Yes
HDCP Yes
HDCP version 1.4/2.2
Network
Ethernet LAN Yes
Ergonomics
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Cable management Yes
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Height adjustment Yes
Adjustable height (max) 18 cm
Swivelling Yes
Swivel angle range -180 - 180°
Tilt angle range -5 - 21°
Picture-in-Picture Yes
Tilt adjustment Yes
Power
Energy efficiency class (SDR) D
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 20 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 46 kWh
Power consumption (typical) 38 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power supply type Internal
Energy efficiency scale A to G
Packaging content
Cables included AC, HDMI, DisplayPort, USB Type-C
DisplayPort cable length 1.8 m
HDMI cable length 1.8 m
Weight & dimensions
Width (with stand) 808.8 mm
Depth (with stand) 252.2 mm
Height (with stand) 252.2 mm
Weight (with stand) 10.1 kg
Width (without stand) 808.8 mm
Depth (without stand) 101.5 mm
Height (without stand) 365.4 mm
Weight (without stand) 7.33 kg
Packaging data
Package width 930 mm
Package depth 188 mm
Package height 525 mm
Package weight 13.8 kg
Sustainability
Sustainability certificates EPEAT Gold, EPEAT Climate +, TCO
Doesn't contain Mercury, PVC/BFR
General
Product family E4
Recycling data
Post-consumer recycled plastic 85%