AOC G4 24G4ZR computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Red
AOC G4 24G4ZR computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, Red está agotado y se enviará tan pronto como vuelva a estar disponible.
The 24G4ZR delivers ultra-fast precision and smooth clarity for peak competitive performance
Dominate every match with the 24G4ZR. Its Fast IPS panel, 260Hz OC / 240Hz native refresh rate, and 1ms GtG ensure crystal-clear motion and instant responsiveness. G-Sync Compatible, Low Input Lag, and 0.3ms MPRT keep gameplay fluid and sharp. With HDR10, an ergonomic esports stand, and G-Menu control, this monitor is built for pure competitive advantage.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | Fast IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 260 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 92.56 ppi |
| Digital horizontal frequency | 30 - 290 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 260 Hz |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Local dimming | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 111.7% |
| Adobe RGB coverage | 86.6% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow сontrol | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -28 - 28° |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 207.7 mm |
| Height (with stand) | 380.6 mm |
| Weight (with stand) | 4.38 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Height (without stand) | 324.8 mm |
| Weight (without stand) | 2.58 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 6.64 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | G4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 87.7% |
| Bezel thickness type | Frameless |
-
Grade
-
Part Number
Brand New – This product is Brand New and in it’s original
packaging.
New - Open Box - This product is unused but the box has been opened.
New – No Box – This product is unused but doesn’t come with
the original box/packaging.
Refurbished – This product has been refurbished by ourselves
or by the manufacturer.
Excellent Used – This item is used, tested and fully working
but in like new condition. It may come with it’s original packaging or not,
please check the product description.
Good Used – This item is used, tested and fully working but
will show signs of cosmetic wear and tear. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Parts – This item is sold just for parts, meaning it is
unworking or unable to serve it’s purpose. It may come with it’s original packaging
or not, please check the product description.
Brand New Products: All our Brand New products come with Manufaturer warranty. These can vary in length and it's important to check with the manufaturer of the product what warranty they provide and what is covered.
Used Products: All our used products come with 1 years warranty provided by us and some products may have manufaturer warranty.
Refurbished Products: With our refurbished products, we offer a free 3-month warranty which covers all software and hardware issues, that have not been influenced by the customer. There is also Manufactured Refurbished products which they will specify how long their warranty is.
Custom Gaming PCs: All our Custom PCs by default come with 3 years warranty. This includes parts and labour. You can also upgrade to 5 years warranty. Our warranty includes all hardware issues relating to the machine. If there is any faults, we will attempt to solve this remotely and if needed get the PC collected and back to base for repair.
Read more - Warranty Information













